V Třešti je vždy dobře!

02.04.2024

Třešťské divadelní jaro považujeme za domácí postupovou přehlídku, a tak je logické, že máme-li co nabídnout, rozhodně se vždy zúčastníme.

Letos se Třešť konala již po 61., ale postupovou je teprve od roku 2000. A hned první postupový ročník jsme zaznamenali úspěch. Naše tehdejší inscenace Maloměšťákova Svatba, kterou jsme v režii a úpravě Petra Žáka uváděli pod názvem Svatba, získala 2. doporučení na národní přehlídku.
Stejně tak tomu bylo o rok později s inscenací "Ó Elido...!", ta již doporučení proměnila v účast na Divadelní Třebíči 2001. Rok 2002 jsme vynechali, ale hned v roce 2003 jsme znovu do Třeště zajeli. Tentokrát s naší "Babičkou" a vybojovali doporučení na národní přehlídku Popelka Rakovník, kam jsme nakonec i zavítali.  
A takto bychom mohli pokračovat dál. Doporučení či nominace jsme získali i v letech 2004, 2007 ("Chvála bláznovství" s postupem na národní přehlídku Divadelní Třebíč), 2008, 2009, 2012 ("Zlomatka" s účastí na národní přehlídce Divadelní Piknik Volyně), 2014, 2016 ("Vzpomínky na vodě" s účastí na národní přehlídce Divadelní Piknik Volyně), 2017 ("Čert a Káča" s účastí na národní přehlídce Krakonošův divadelní podzim a Popelka Rakovník), 2018 ("Skřivani už jen v Shakespearovi" s postupem na národní přehlídku Divadelní Piknik Volyně) a konečně i v roce 2022, kdy jsme s "Podnebím" získali opět doporučení do Volyně. 
Uznejte sami, že takový výčet úspěchů nás zavazuje do Třeště jezdit. A nakonec i letos se nám potvrdilo, že v Třešti nám to dobře hraje. A navíc, chodí tam na nás diváci. Letos jich na nás přišlo rovných 233, což znamenalo první místo v žebříčku návštěvnosti ze všech představení. A co by to bylo za Třešť, kdybychom si něco neodvezli a porušili tak tradici.
S naší aktuální inscenací v režii a úpravě Petra Soumara "Uděláte mi to znova?" jsme uhráli doporučení na Krakonošův divadelní podzim ve Vysokém nad Jizerou, naše skvělé herečky Lída  Dostálová a Pavla Živná obdržely ceny za herecké výkony, a František Kunst s Ondrou Novotným čestné uznání za scénografii k inscenaci.
Jestli se na podzim do Vysokého podíváme, to už bude záležet na programové radě přehlídky. Držte nám palce, a my na oplátku slibujeme, že pro vás zase něco nového nazkoušíme!